- porady prawne
- opinie i ekspertyzy prawne
- pisma urzędowe
- pisma procesowe
- umowy
- zastępstwo procesowe
- sprawy rejestrowe
- windykacja należności
- mediacja
- spadki
Jak wygląda postępowanie rozwodowe?
Rozwód dla niektórych osób jest oznaką porażki, którą pamiętają przez wiele lat, jednakże obecnie jest wielu rozwodników, którzy cieszą się z nowego etapu życia, a nawet robią specjalne rozwodowe imprezy, aby radować się wraz z przyjaciółmi. Jednak zanim małżeństwo stanie się historią, warto wiedzieć jakie są kolejne kroki, które trzeba podjąć.
Wybór kancelarii i wniesienie pozwu.
Zanim pozew o rozwód będzie wniesiony do sądu, należy udać się do radcy prawnego lub adwokata rozwodowego, aby powiedział, które dokumenty będą niezbędne i jakie dowody należy zebrać. Pomoc specjalisty będzie też dużym ułatwieniem, ponieważ niepoprawne wypełnienie pozwu znacząco wydłuża całą sprawę rozwodową. Pozew można wnieść do sądu samemu lub skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Sporządzony jest w dwóch egzemplarzach – dla sądu i współmałżonka, natomiast opłata sądowa wynosi 600 zł. Niezbędnymi załącznikami są: oryginał aktu zawarcia małżeństwa oraz odpis aktu urodzenia małoletnich dzieci.
Rozprawa rozwodowa i jej termin
Pierwsza rozprawa zazwyczaj ustalana jest po kilku miesiącach od daty złożenia pozwu, ale oczywiście krótsze terminy też są realne. Konkretne daty są uzależnione od ilości spraw, które rozpatruje określony sędzia. Rozprawa rozwodowa nie jest jawna, na sali zazwyczaj są jedynie sędzia, świadkowie, dwie strony oraz ich pełnomocnicy. Po weryfikacji tożsamości pada pytanie, czy decyzja o rozwodzie jest ostateczna, natomiast przy wątpliwościach sąd może sugerować mediacje. Często gdy małżonkowie są zgodni co do rozwodu, całe postępowanie może zostać ukończone już w czasie tej jedynej rozprawy. W przypadku winy którejś ze stron sprawa rozwodowa może trwać o wiele dłużej. Na koniec, na posiedzeniu jawnym, sąd ogłasza wyrok, od którego w ciągu 14 dni można się odwołać.